A BLOG TARTALMÁT SZERZŐI JOG VÉDI! Felhasználás csak forrásmegjelöléssel!. Üzemeltető: Blogger.

Ezeréves város utcáin visz a lépted, áhitattal tedd minden lépésed

Tudom, kicsit lírai a cím. De akármennyire is bolondnak gondolnak miatta, beleborzongok, valahányszor a belváros utcácskáinak kövét koptatom. Talpam alatt ezeréves kövek, emlékek rejtőznek. Ha felszínre kerülhetnének elmesélhetnék az akkor volt időket. Így csak sóhajuk jut fel a felszínre, és csak azok hallják, akiknek a lelke kinyílik szavukra. 

Amikor itt járok, észre sem veszem, s gondolataim már akörül keringenek, vajon, most épp mi van alattam. A várfal egy darabja? A város első templomainak egyike? Valamelyik középkori polgár háza, ahol családjával élt, a gyerekeit nevelte? Egy kereskedő üzlete? Szerencsére elmondhatom, bármelyik belvárosi utcán haladunk, valamelyik biztosan ott lesz, mélyen a föld alatt megbújva.


Hogy valamennyire az idelátogató is képet kaphasson e kincsekről, búvárkodtam egy kicsit a Fejér Megyei Hírlap archívumában, és megosztom egy részét annak, amit találtam. A hírlap a mi újságunk. Neki köszönhetően számtalanszor kaptunk már hírt ásatásokról és a város középkori emlékeihez köthető eseményekről. Amit közlök tehát nem tudományos igényű írásként adom át önöknek, inkább csak egy csipetnyi középkori életérzést szeretnék továbbítani. Remélem ez jut majd eszükbe, ha egyszer a megemlített területeken áthaladnak. :)

Egy ezer éves városban minden szenzáció - interjú Siklósi Gyula régészprofesszorral
 
 Mint arról korábban beszámoltunk az Árpád-fürdő rekonstrukciója előtti régészeti átvizsgálás során előkerült a volt nagymedence szélén Fehérvár 13. századi várfalának egy darabja. Siklósi Gyula régész professzor, az ásatás vezetője 1978 óta végez régészeti kutatásokat Székesfehérváron, mint mondja, egy ezer éves város -ami mindig is az ország szíve, szakrális központja marad- történelmi az szenzáció kell, hogy legyen minden előkerülő emlék. A jelenlegi szinthez képest 2-3 méter mélyen húzódó várfal-alap egyébként máig végigkövethető lenne az egész városban. 


 A hírekben annyi jelent meg, hogy az Árpád-fürdő régészeti átvizsgálásakor előkerült egy IV. Béla korában épült várfal, mit lehet tudni még erről a várfal részletről?


 Annak idején, 1978-ban, amikor elkezdtem Székesfehérváron a ténykedésemet, első dolgom volt, hogy összegyűjtöttem az írott forrásokat, a középkori ábrázolásokat és az alaprajzokat. A kora középkorból származó alaprajzokat egyszerűen felraktuk a mai térképre és ebből szinte centi pontosságra megállapítható, hogy merre vezetett a várfal. A munka közben pedig figyelembe vettük természetesen az azóta előkerült leleteket is.
 Ebből a térképből egyértelműen látszott, hogy a városfal vonala merre húzódott, így nem véletlen az sem, hogy hol ástunk most a fürdőben, egyébként itt jelenleg több helységben is folynak ásatások. 


 A volt nagymedence mellett akkor egy 13. századi várfal húzódott, a mai szinthez képes milyen mélyen dolgozhattak a várfalon az építők?

 Az alapozás alja, az átlagosan a mai szint alatt 2-3 méterrel van, városrésztől függően. A település ugye egy szigeten épült föl, ez a mai Belváros, amit a Tatárjárás után alakítottak ki, a külvárosokkal együtt (egy a Bakony és a Vértes felől húzódó földnyelven). A város legmagasabb pontja 107 méterrel van a tengerszint felett, aminél itt a fürdőben kicsit alacsonyabban vagyunk. Találtunk feltöltési réteget is, ami a mocsárból kitermelt földanyag, ami akkor került ide, amikor a várárkot kiásták. Ez egy tömör fekete réteg, amit 2-3 méterre találunk a föld alatt.

 Székesfehérvári történelmet tekintve nevezhető ez az ásatás régészeti kuriózumnak, netán szenzációnak?

 Ez attól függ, hogy milyen szempontból nézzük. Nekem például nem az, mert tudtam, hogy mit keresek és nagyjából azokat a dolgokat találjuk meg, amire az ember számít. Hogy aztán tényleg megtaláljuk-e azt, amit szeretnénk az szerencse is, mert a későbbi építkezések során totálisan megszüntethetik az emlékeket, csak a helye marad meg a dolgoknak, vagy még az sem.

 Annak idején, amikor a Posta épült vita volt arról, hogy áshatok-e, ugyanis az építkezést határidőre be kellett fejezni a kötbér miatt. Aztán az akkori polgármester kijelentette, hogy "uraim, nekünk egy ezeréves városunk van, itt minden érték ami előkerül és minden szenzáció". 1664 körül a híres török utazó Evlia Cselebi, aki leírta, hogy a "gyaurok", azaz mi magyarok messze földről ide zarándokolnak azzal a céllal, hogy a Királyi Bazilika szent földjéből egy csipetnyit magukkal vigyenek. Fehérvár mindig is az ország szíve, szakrális központja marad és ami innen előkerül, az szenzációnak kell, hogy legyen.


 Végigkövethető lenne még mindig egy feltételezett nagyszabású ásatás keretén belül a várfal vonala?

 A városfal nyomvonala végigkövethető. Egy korábbi ásatásom folyamán 1981-ben megtaláltuk a korai Királyi Palota romjait a Székesegyház dombján, megtaláltuk a IV. Béla korabeli palota maradványait, ami az Országzászló tér fele van. Tudjuk, hogy hol volt az erődített egyházi központ, tudjuk a három legkorábbi templom helyét is. A Szent Kereszt templom, ami a mai Rózsa utca 4 környékén volt, a Szent Bertalan templom ami a Törökfürdő helyén volt, és a mai Ferences templom épült fel a Szent Jakab templom helyére. Mindháromnak megvolt a maga településrésze: a Szent Kereszt volt a káptalan jobbágyainak a temploma, a Szent Jakab templom a betelepített latinoké, illetve a kereskedők plébániatemploma volt, a Szent Bertalan pedig a várjobbágyoké lehetett.

 A mostani ásatás során előkerült középkori falak sorsa mi lesz a későbbiekben?

 Ez egy nagyon durva kérdés volt, mert még nem tudom. Ezeket az emlékeket megtaláljuk, dokumentáljuk és egy szakvélemény alapján eldöntjük, hogy megtartandó, illetve bemutatandó-e, vagy pedig nem. Eddig azért olyat nem találtunk, amit be kéne mutatni, a részletes dokumentáció elegendő ahhoz, hogy régészetileg tisztában legyünk azzal, hogy milyen érték van itt a fürdő alatt.

(kiralyiseta.szekesfehervar.hu, 2005) 

sz.gépes makett a városról, a kép előterében a Palotai kapu (kiralyiseta.szekesfehervar.hu)

Vázlatos kép mindarról, ami a középkorban Fehérváron megtalálható volt és aminek nyomait a régészek megtalálták

Talpunk alatt a történelmünk

A város arra készül, hogy középkori múltját megjelenítse. A Nemzeti Emlékhely méltó külsejével, s a tervezett középkori makettvárossal. A korszak szakavatott ismerőjével, Siklósi Gyulával igyekeztünk számba venni, mi is az, ami a középkorból ránk maradt, amiről a régészek pontosan tudják, hogy itt volt.

2008. március. 08. szombat | Szerző: Zsohár Melinda, Kovalcsik Katalin




A középkorban hogyan nézett ki Fehérvár környéke?
 
- Némelyik mai község, például Sárkeresztes területén négy-hat falu is volt a középkorban. Fehérvár területén is 13 falut regisztráltunk. Ezek között volt például Péterfalva, Szelény, Szentgyörgy 2, Sárszabadi, Győri, Csabja, Ürömegyháza, Salamonfölde, Kisfalud és Csala. Vagyis a középkori Fehérvárt egész egész településhalmaz vette körül. Ezek gondoskodtak az élelmiszer-ellátásról.

- Ezek az említett falvak a török időkben pusztultak el? 

- Részben igen, részint korábban a tatárjárás idején is néptelenedett el település, de a kettő között is volt egy pusztásodási szakasz. A cserépleletek pontosan megmutatják, hogy hol volt emberi élet. Egyébként azt is tudjuk ma már, hogy Fehérvár jóval nagyobb volt a korábban gondoltnál, hiszen az úgynevezett Budai külváros egészen az Öreghegy széléig elért. A török világutazó Cselebi 1564-ben leírja, hogy a külvárosban kétezer házból álló település volt. A házak zöme a harcokban elpusztult. Még a török megszálás előtt az 1400-as évek közepén készítettek egy erődítésrendszert, ez a mai Honvéd utca vonalában húzódott a Stéger Ferenc utcáig, az Ybl-lakótelepig. Ez az erődítés a Budai kaput védte. Sokáig azt hittük, hogy ezen erődítésen belüli terület a Budai külváros, mert az adatok hiányosak voltak. Mára kiderült, hogy ez a külváros jóval nagyobb volt.

- Magában foglalta a mai Felsővárost, a Vízivárost...

- Pontosan. S egységesen Budai külvárosnak nevezték, ugyanis nem volt külön neve. A Sörház téren például megtaláltuk a Szent Erzsébet-templom maradványait, s csontokat, kőfaragványokat. A Csiszár utcában volt a pellengér oszlop és ott is találtunk templomot. Megvan annak a templomnak - a Szent István-templomnak - a maradványa, ahol a koronázásra érkező királyok átöltöztek. Így jobban tisztázódott a koronázási bevonulás útvonala. A település nagyságáról úgy is gyűjtöttünk anyagot, hogy annak idején a Videoton színjátszókör tagjait kértem meg, járjanak házról házra cserepet gyűjteni. A leletek kirajzolták a város kiterjedését. Azt mondhatjuk, hogy az Árpád-kori és késő középkori Fehérvár alapterületében nagyobb volt, mint a korabeli Bécs vagy Párizs. Lélekszámra nem tudjuk, ám itt a házak zöme félig földbemélyeztett faház volt, így itt felfelé nem nagyon terjeszkedtek. Sajnos a nyugati városokkal ellentétben az alaprajzok sem maradtak fenn. Korbeli utazók még a belváros területéről is leírják, hogy voltak időtálló házak, de fából építettek is.

- Ha már szóba került a belváros, akkor nézzünk szét ott. Melyik időszakkal kezdjük?

- A kutatásaim alapján négy periódust tudok szétválasztani. Az egyik a tatárjárás előtti időszak, majd a IV. Béla által alapított város periódusa, azután a Mátyás nevéhez köthető szakasz, s a törökkori időszak. A korai királyi vár a mai székesegyház helyén állt. IV. Béla egy tervezett várost építtetett a tatárjárás után. Középen volt a Piac tér, s északra és délre is három utca vezetett. A déli utak nem szabályosan mentek, s ott találtam meg a régi királyi várat. A Kossuth utca 3., a Géza nagyfejedelem tér és az Arany János utca több háza ráépült az egykori várra. Annak kapuja valószínűleg az utóbbi utca vonalában volt. Maga a vár négyzet alaprajzú, amelyet később a déli oldalon félköríves terasszal kibővítettek a Kossuth utca 9. vonalától a Megyeház utcáig. A vár középpontjában volt a Géza fejedelem által építtetett templom, amely helyett IV. Béla egy egyhajós, keleti toronypáros templomot, a Szent Péter-templomot építetett. Ebben is volt trónus és szerepe volt a koronázásoknál, lovaggá ütéseknél.

- A korai királyi vár helyének kiválasztásában nyilván szerepet játszott, hogy az a terület a legmagasabban fekvő rész.

- Az a Belváros legmagasabb pontja, így nyilván szerepet játszott. A Lakatos utca, Kossuth utca, várfal közötti terület volt az egyházi központ. Tengelyében a koronázó templommal. Attól északra volt a préposti palota, a mai püspökség udvarában, délre pedig a Vasvári utca területén a kolostor és a káptalan területe volt. Kerítéssel, erődítéssel körbevéve. Így a vásártér forgalmát az egyházi és a világi központ felügyelte. A harmadik oldalon, a mai Szent Imre-templom helyén volt a Szent Jakab-templom, a kereskedőváros temploma. Ez a szerkezet megegyezik a korabeli nyugati városok belső szerkezetével.

- Magába a középkori városba hol lehetett bejutni?

- Valószínűleg a mai Fő utcán lehetett bejutni Buda felől, illetve a Palotai kapun, a mai Liszt Ferenc utcán át lehetett eljutni délre és Várpalota, Veszprém felé. IV. Béla a korabeli nyugati szisztémák alapján építtetti át a magyar várakat, városokat és utóbbiakat telerakja németekkel. Itt is volt egy német terület, a németek utcája, a mai Kossuth utca. A polgárok kiépítik a városfalat, ami Budán és itt is ívháromszög jellegű. Itt Fehérváron a Basa, Bástya utcák, a Várkörút, Országzászló tér közötti területen volt a négyzetes alaprajzú késői királyi vár, ami a lebontott régi vár helyett épült. A várfalakkal párhuzamosan futott a palota fala, ez a leletekből gyönyörűen kivehető. A vár mellett volt egy várszoros, ahol be lehett jönni a régi Budai kapun és a Basa utca 2. vonalában volt egy kaputorony, amin keresztül lehetett a városba belépni. Tehát az új királyi vár kontrollja alatt. Egy 1601-es metszeten és egy akkor készített alaprajzon még látható, tehát akkor még állt a vár. Az ásatások során sorra jönnek elő a falmaradványok, s pontosan ott, ahol a korabeli ábrázolás alapján lenniük kell. Később ezt az újabb várat is megszüntették, mert már elavult. De 1738-ban a városalaprajzokon még királyi palota néven szerepel. Közben megépítik a Királybástyát, s a kaput áthelyezik a Fő utca felé. Ez Vatay festményén kiválóan látszik. Azután a Budai kapuhoz torony is épül. 

- Ma nem sok minden jelzi, hogy hol is volt a Budai kapu.

- Azt hiszem egy kis emléktábla jelzi csupán. Pedig helyes lenne, ha egy nagyobb táblán, legalább egy rekonstrukciós rajzzal jeleznénk. A régészettel nem foglalkozók előtt is érzékeltetni kellene milyen volt a kapu, hogyan nézhetett ki.

- A másik kapu, a Palotai a mai Liszt utca elején volt...

- Két kapu volt. A külső Mátyás idejében épült, és egy 14. századi kapu, ami a Liszt Ferenc utca 7-9. környékén volt. A kövezeten a falak helye jelezve van. A külső kapu falvonalát pedig a járdaszintnél magasabb kövezés jelzi.

- De tábla ott sincs.

- Nincs. Már mondtam az önkormányzatnak, hogy saját zsebből kifizetem, csak csináljanak már egy táblát. A múltkor hölgyek nem a legszalonképesebb szavakkal forszírozták, hogy vajon ki építette oda azt a rücskös járdát. Vagyis az emberek nem tudják, hogy mi az.

- Ha már a Palotai kapunál tartunk, akkor említsük meg, hogy előtte is vizesárok húzódott, mint körben a városfal körül.

- A városfalak építésével egyidőben, azok védelmére készült el a vizesárok. 1602-ben két földerőd is épült a két kapu elé a támadók ellen, hogy a vizesárok túlsó oldalát is biztosítsák. A vizesárkok egyébként a mai Mátyás király körút, Szabadságharcos út és a Várkör út helyén húzódtak, és a mai Koch László út vonalában.

- Tulajdonképpen a törökkorhoz értünk. Mi épült akkoriban? 

- Az olasz rendszerű szögletes bástyák. Az Ady Endre út 9-11. mögött volt az észak-nyugati rondella, ami helyett 1802-ben az olasz bástya épült, az újabb királyi vár helyén a Király bástya, a Monostor bástya a koronázó templom közelében. Akkoriban határvidék volt ez a térség, Elpusztult a Budai külváros, elpusztult a déli külváros, az Újfalu. Elpusztult a nyugati szárazulaton lévő Johannista kolostor és a Szentkirályföldje. A városfalakon belül is sok minden elpusztult, hiszen voltak ostromok és sokszor tűz is pusztított. A koronázó templom és a prépostság épületének romjai megérték a törökkor végét. A királyi palota megmaradt termeiben török közkatonák laktak. Megmaradtak a városfalak. Elpusztult a Szent Bertalan-templom. A Szent Jakab-templom egy 1700-as évekbeli ábrázoláson még szerepel, a Szent Kereszt-teplomból a törökök dzsámit csináltak, vele szemben állt a Rózsa utcában egy középkori ház, aminek ma csak a pincerésze van meg. A Hiemer-ház tömbjében is több középkori ház maradványait sikerült feltárni. A Jókai utcában egy középkori ház teljes pincéje épen maradt. A Szent Bertalan-templom helyén épült fel a törökfürdő. A Városház téren dzsámit építettek a törökök, ugyanott egy fürdő is épült és egy jégverem. Megmaradt a városháza épülete, a Szent Péter-templom és a Szent Anna kápolna. E két utóbbi is dzsámiként működött. Van számtalan pince, ami középkori, vannak épületek, amelyeknek középkori nyílászáróik vannak. Bartos Gyuri barátomék éppen a Megyeház utca 9-ben tárnak fel középkori házat. De mondhatnám a Jókai utca 3-as épületet, amit a Hiemer-ház munkái kapcsán találtunk meg. Az árucsarnok az Oskola út, Juhász Gyula út sarkán Közép-Európa egyik legszebb áruháza a 15. századból. Összességében elmondható, hogy azok a jellegzetességek, amelyek Nyugat-Európában a városokban meg voltak, azok itt is. Csak nálunk sok minden föld alá került, vagy mai épületekben rejtőzik.

- Mit kellene még rendbehozni?

- A Szent Kereszt-templomot, ami az ország egyik legrégibb temploma, a másik pedig a törökfürdő. Ami kétrészes (női, férfi) gőzfürdő volt. Jó lenne a Városház téren feltárni az ottani fürdőt, ami egy 1689-es rajzon látható.


A Palotai kapu makettje (kép fmh.hu)
Ez a kis makett Bencze Tamás, az I. András király lovagrend vezetője munkája, melyet Siklósi Gyula régész kutatásai alapján készített. A kapu a városfal részét képezte, körülötte víz hullámzott, s helye a mai Liszt Ferenc utcánál volt, a mai Piac tér felől közelítve. 

0 Responses to “Ezeréves város utcáin visz a lépted, áhitattal tedd minden lépésed”:

Leave a comment