Királyi séta projekt kirakatszöveg nélkül
Már egy ideje látható Székesfehérváron a fő téri könyvesbolt kirakatában a Királyi séta projekt egyik állomásának a terve, nevezetesen az új Nemzeti Emlékhely makettje. Első látásra sokkal szebb, mint a néhány éve felépített, majd közkívánatra lebontott vashangár.
számítógépes makett a kiralyiseta.szekesfehervar.hu oldalról |
"A Nemzeti emlékhely területén megtörténik a rommező befedése, és felépül a királyi Koronázó templom rekonstruált metszete Szent István Király síremléke felett. A két pillérköznyi metszet kőből kerül kialakításra, az eredeti jellegzetességeket (faragványok, lábazatok, ívbélletek stb.) feltüntetésével, úgy, ahogyan a fennmaradt történeti forrásokból kikövetkeztethető.
A romterület közvetlen szomszédságában, a város tulajdonában lévő épület felújításával kialakításra kerül a Bazilikatörténeti Múzeum, mely modern eszközökkel, látványos és érdekes formában mutatja be a Koronázó templom történetét. A Múzeum alsó szintjéről közvetlen összeköttetés biztosítható a Nemzeti Emlékhellyel." /forrás: kiralyiseta.szekesfehervar.hu/
számítógépes makett a kiralyiseta.szekesfehervar.hu oldalról |
"A projekt több évtizede meglévő fejlesztési igényekre kínál megoldást: a Nemzeti Emlékhely látogatóbarát fejlesztése régóta napirenden van a városban. A projekt többi elemével – fény- és hangjáték, városmakett, játszópark – együtt hozzájárul ahhoz, hogy Székesfehérvár európai szintű, komplex turisztikai attrakciót kínáljon az ide látogatóknak, mely érdekes, változatos, minden korosztály és csoport igényeit kielégítő módon mutassa be a város „dicső” évszázadait, Szent István fővárosának életét."
/forrás: kiralyiseta.szekesfehervar.hu/
Összegezve, a Királyi séta tulajdonképpen egy történelmi sétaútvonal a Belvároson keresztül. Első állomása a Nemzeti Emlékhely és a Bazilikatörténeti Múzeum lenne, ezután végighaladva a Királyi Sétányon /Fő utcán/ eljutna a régi Vidámpark területére, ahol egy Királyi Játszópark várná a turistákat, mely mellett ott állna a Középkori Székesfehérvár Makettje, bemutatva a Koronázó templomot, a királyi fellegvárat, Géza fejedelem templomát, a régi Városházát és piacot, valamint a török templomokat és fürdőket.
Hm. Minden meglesz tehát, hogy megfelelően elszórakoztassuk az idelátogató turistákat. Természetesen ha ez igényesen, autentikusan, az értékek megóvása mellett épül meg, akkor egy szavam sem lesz. A bemutatott makettekből azonban nem ezt látom. Félő, hogy a turizmus mindenek felett, bármi áron vezérelv tévútra viszi megint a városvezetést, mert hatalmas idegenforgalmi bevételekkel kecsegtet. Mielőtt felhorkannának, azt szeretném én is, hogy ne legyen igazam! Én is belátom, hogy kell valamit csinálni a várossal, mert a turisztikai vonzerőnk bizony évről évre csekélyebb, de nem biztos, hogy az az igazi lokálpatrióta, aki minden ostobaságra bólogat csak azért, mert hamar hoz bevételt. Azt szeretném, ha végre a döntéshozók is észrevennék az igazi értékeket, megmentenék azokat, s majd utána, vagy azzal párhuzamosan ügyködnének azon, hogy mivel is lehet idevonzani a látogatókat.
Akik olvassák irományaim, már tudják, hogy miről szól a Kirakatszöveg nélkül című oldal a blogban. A Királyi séta projektről olvasva sehol nem találtam olyan megjegyzést, hogy mi lesz a királyi csontokkal, ha megvalósulnak a tervek. Még mindig nem akarnak vezetőink azzal foglalkozni, hogy uralkodóink maradványai összekeverve, tömegsírban hányódnak? Nem csak én aggódom emiatt.
Most Dr. Töpler László úr sajtótájékoztatójának a teljes szövegét fogom közölni, aki nálam sokkal avatottabb személye az ügynek, aki már nagyon hosszú ideje foglalkozik a királysírokkal, óvja, gondozza azt, ami megmaradt belőlük és aki szerencsére fáradhatatlanul dolgozik azon, hogy megfelelő szakértőt találjon a csontok szétválogatására, azonosítására. Ha ez megtörténne végre, akkor lehetővé válna, hogy méltó, végső nyughelyet találjon nemes halottainknak.
A III. Béla Lovagrend sajtóanyaga
(a székesfehérvári királyi tömegsírnál, 2010.10.19., 12 óra 30 perckor Vargha Tamás Úrral, a Fejér Megyei Közgyűlés Elnökével közösen tartott sajtótájékoztatóról)
A sajtótájékoztató tárgya:
1./ Az általunk 6 évvel ezelőtt megteremtett és azóta megszakítás nélkül ápolt Királyi Halottak Napja szertartás-hagyomány idei különös aktualitása, és fontossága a székesfehérvári királysíroknál.
2./ Tájékoztatás a tömegsírban tárolt királyi-királynéi földi maradványok azonosítására kompetenciával rendelkező hazai szakértői és kutató intézetek megkeresésének eddigi állásáról, illetve ebben a kérdésben még előttünk álló feladatokról.
1./ A 6 évvel ezelőtt általunk megkezdett, s azóta minden év októberének utolsó napján megtartott Királyi Halottak Napjának különös aktualitását és jelentőségét az adja, hogy a közeli hetekben dől el véglegesen a „Királyi Séta” projekt sorsa ( azaz még nem hangzott el az általunk kért egyértelmű NEM a döntésre jogosultak részéről.) Félő, hogy e királyi „pengefalat” mégis a szent területre erőltethetik, s kész tények elé állíthatják az utánunk jövő nemzedékeket, elvonva tőlük a szabad és tisztességes döntés lehetőségét királyaink uralkodókhoz méltó újratemetésére, hiszen olyan épített környezet jöhet létre, ami ezt megakadályozhatja.
Talán kevésbé közismert, ámde egy önmagára valamit is adó nemzet számára annál elfogadhatatlanabb az a Tény, hogy a magyar királyok hajdani koronázó-királyi temetkező bazilikájának romterületén, Székesfehérváron a XIX.század második fele óta történt régészeti ásatások során megtalált királyi, királynéi, hercegi, valamint uralkodói kegyből hajdan ide temetkezett egyházi és világi előkelőségek (nemzeti történelmünk jeles személyiségei!) földi maradványai 1938 óta a koronázó bazilika várfallal érintkező keleti részén túl, a vár hajdani vizes árkában kialakított tömegsírban „nyugszanak”. Európában, de a civilizált világban sehol sincs ilyen, hogy egy nemzet szótlanul eltűrje, sőt elfogadja, hogy saját történelmének nagyjai tömegsírban sínylődjenek. Mert itt, ebben a tömegsírban, 2000 óta a korábbi gyufagyári faládák helyett 216 db. leplombált fémládában vannak összekevert állapotban egyebek közt Könyves Kálmán királyunk, Nagy Lajos lovagkirályunk, Hunyadi Mátyás királyunk földi maradványai. Ma más összefüggésekben gyakran hallunk „csontvázakról” , s szerencsére „hungaricumokról” is. Nos, mára megkerülhetetlen a felismerés, hogy nemzeti királyaink csontvázai nem holmi hivatali szekrényből, hanem egyenesen történelmünkből esnek ki, s ez egy nem kívánt, s nem is vállalható „negatív hungaricum”
Amikor az évtized elején megjelöltük az itt eltemetett 15 királyunk, illetve királynéink és hercegeink sírját, ahová 2003-tól haláluk napján, illetve 2004-től a Királyi Halottak Napjakor azóta is elzarándokolunk akkor ez egy , a területre akkoriban ráerőltetett „vashangár” elleni néma, de sok jó érzésű ember szimpátiáját kiváltó gesztus volt. Az idén október 31-én (vasárnap) 16 órai kezdettel a székesfehérvári királysíroknál tartandó Királyi Halottak Napja ugyanezt a szimpátiát szeretné kiváltani , s ezáltal a „Királyi Séta” projekt Nemzeti Sírkertre vonatkozó részét elfeledtetni. Nem kételkedünk senki tisztességében, jó szándékában, így – természetesen – együtt kívánunk a csöndes kegyeleti szertartás során mécseseket gyújtani királyaink hajdani sírjain, illetve tömegsírjuknál minden polgártársunkkal, így városunk és megyénk nemrégiben megválasztott képviselőivel, vezetőivel is. Hisszük, hogy megérinti, megindítja majd őket is a szertartás felemelő érzése, s a „Királyi Séta” tárgyában hozandó döntésükre is meghatározó módon kihat majd. E remény teljesülését segíti az idén mindenki, aki egy-egy szál virággal, mécsessel eljön a székesfehérvári királysírokhoz, csöndes történelmi-kegyeleti szertartásunkra.
2./ 2010. tavaszától egymás után keressük meg hazánk emberi maradványok azonosítására kompetenciával rendelkező szakértői és kutató intézeteit, akik előtt ismertetjük a királyi tömegsírban lévő földi maradványok ügyét (a legfrissebb vonatkozó szakirodalmi megállapításokra is kitérve) , s válaszukat kérjük arra a kérdésre, hogy a tömegsírban lévő földi maradványok azonosíthatósága érdekében készek-e legalább egy alkalommal Székesfehérvárra utazni a földi maradványok általános állapotfelmérésére. Ha igen, akkor ennek az állapotfelmérésnek az eredményétől függően vállalnák-e, s ha igen milyen szakértői költség fejében, s milyen időintervallumon belül az azonosításokat. Természetesen a lehetséges referenciákra is felhívjuk a figyelmüket (pl. III.Béla lovagkirályunk és hitvese, Anna királynénk földi maradványai, a Jagelló család lengyelországi tagjai, az Anjou ház nápolyi tagjai stb.) Külön rákérdezünk arra, hogy a leplombált fémládákban a csontok dekompozíciója (lebomlása) valóban felgyorsul-e ,miként annak veszélyére két antropológus is felhívta a figyelmünket! Azt valljuk, hogy ez
több, mint 300 éves nemzeti adósság, azaz igazi NEMZETI ÜGY. Ezért egyetlen kompetenciával rendelkező hazai szakértői és kutató intézetet sem kívánunk kihagyni. Valójában nem számítunk arra, hogy a végén nem találunk Magyarországon közöttük egyet sem, aki királyaink azonosítását vállalná. Abban a valójában nem várt esetben azonban, ha ez mégis bekövetkezne, élni kívánunk az Európai Unió adta lehetőségekkel. Álláspontunk szerint amíg uralkodóink földi maradványai nincsenek azonosítva, s végakaratuk szerint, uralkodókhoz méltóan eltemetve, addig nem egyszerűen hiba, hanem kifejezett bűn bármilyen szempontú építkezésbe fogni a régi-új temetkezési helyükön!”
Székesfehérvár, 2010. október 19.
Tisztelettel: a III.Béla Lovagrend magistere /dr.Töpler László/
Én ajánlom e sorokat továbbgondolásra. Kérem az ide érkező turistákat, hogy ne fogadják el az idegenforgalmi kiadványokban még gyakran fellelhető Romkert kifejezést. Olvassák el amit a fent említett oldalon már leírtam egyszer, és lássák más szemmel városunk legértékesebb részét. Ha arra járnak, mondjanak el egy imát királyainkért, vagy tegyenek egy szál virágot sírhelyeikre.
0 Responses to “Királyi séta projekt kirakatszöveg nélkül”: