A polgárőrség megalakulása
A francia veszély elmúltával (1809-es schönbrunni béke) a lovasszabadcsapatot feloszlatták, s a közbiztonsági feladatokat a polgárőrségre bízták. 1810-ben az őrséget katonai gyakorlatokon oktatták főleg városvédelmi ismeretekre. 1809-ben kialakították a polgárőrség katonai jellegű szervezetét és három zászlóaljba sorolták be őket, kék színű egyenruhát és fekete csákót kaptak. Kapitányuk Andrássy Antal volt. A zászlóaljak között azonban állandó ellentét feszült, melynek oka a polgári életben is
jelenlévő német-magyar nemzetiségi viszály. 1814-ben a német polgárőrök zöld színű egyenruhát kaptak, s az egységeket is külön gyakorlatoztatták. A parádékon is elkülönültek a kék és a zöld ruhás alakulatok. Külön jelvényeik, zászlóik voltak.
A polgárőrség 1843-ban újra alakult, önkéntes alapon szerveződött. Egyenruháit a várostól kapta, a gyakorlatokat pedig a Lövész egylet helyiségeiben és annak térségében (mai Deák Ferenc út, Árpád út, Lövölde út háromszög) tartotta. Az őrség parancsnoka Zichy Aladár ezredes volt 1844-ben.
0 Responses to “A polgárőrség megalakulása”: